fbpx
Ev fiyatları

Bodrum'da Bodrum'da Ev Fiyatları: Düşecek mi, Düşmeyecek mi? İşte Gerçekler!

2024’ün ilk çeyreğinde Bodrum’da ev fiyatları hakkında merak edilen soru hala aynı: “Ne zaman düşecek bu fiyatlar?” Peki, durum ne?

Evet, bazı evlerde ufak tefek düşüşler, hatta indirimler oluyor ama hala beklenen o büyük düşüş yok gibi. Neden mi? İşte size güncel maliyetlerle bir bakış atalım.

Bodrum’da bir arsa metrekare maliyeti yaklaşık 1.000 EUR seviyesinde. Bir müteahhit, 1000 m2 arsa alanına sahipse, bu da yaklaşık olarak 150 m2 inşaat yapabilir. Tabii ki, yasal büyütmelerle bu rakam 195 m2’ye kadar çıkabilir.

Yani, diyelim ki 65 m2 net iç alanı olan bir daire inşa ediyoruz. Üzerine bir de balkon, teras falan ekledik mi, toplamda 80-90 m2 olur. Müteahhit toplamda 3 adet daire yapmış olur.

Şimdi, matematik zamanı! 195 m2 x 1250 EUR inşaat maliyeti = 243.750 EUR inşaat maliyeti. Bir de arsayı alırken ödenen 1.000.000 EUR’yu ekleyelim ve toplam maliyetimiz 1.250.000 EUR olsun.

Şimdi, bu dairenin satış fiyatı ne olmalı? Müteahhit kar koymadan min 416.000 EUR’a satabilir. 1.250.000 EUR’u bir işe 2 sene boyunca bağlamış biri, %30 civarında bir kar elde etmek isteyecektir doğal olarak. O da daire başına 540.000 EUR gibi bir rakam etmektedir.

Sonuç olarak, Bodrum pahalı bir yerdir ve gerçekten ucuz bir şey bulmak epey zordur.

Düşme imkanı olan evler 4 sene önce alınmış, artık kar eden evlerdir. Bu da ev sahibinin maddi durumu, yatırımını başka yöne kaydırma ihtimali ile ilişkilidir.

Ama önemli olan, değerinden fazla bir yere para yatırmamak. Eğer karar vermek konusunda kararsızsanız, bize danışmadan adım atmayın derim!

Bodrum’daki emlak harikalarını kaçırmayın! Hem ucuz hem de değerinde bir yatırım yapmak istiyorsanız, bize bir uğrayın. Satılık ilanlarımız incelemek için -> Satılıklar

Murat Türetken

Yaklaşık 15 senelik profesyonel yöneticilik hayatım sonrasında, eşimle beraber Bodrum’a yerleşmeye karar verdik. 2023 senesi itibari ile de Bodrum yaklaşık 9 senedir yeni evimiz. Re/Max Pasha Bodrum ile başlayan gayrimenkul pazarlama kariyerim, geçmiş profesyonel yaşamımda olduğu gibi dereceler ve ödüller ile geçti. 6. yılın sonunda, 2022 yılı itibari ile biraz da konfor alanından çıkmak istediğim için, Bodrum’un lüks gayrimenkul ve proje satışında ödüllü ve butik firması Roots Luxury’de çalışmaya başladım.

Bodrum gibi Türkiye ve Dünya’nın gözde lokasyonlarından birinde, doğru ev almak ve satmak gerçekten zorlu bir süreç. Bu süreci en doğru yöneten ekip ile çalışmak istiyorsanız, beni her zaman arayabilirsiniz.

Sosyal Medya'da Takip Etmek İster misiniz?

Compare listings

Karşılaştırmak